Higienizacja

Profilaktyka stomatologiczna 

Regularne wizyty higienizacyjne poprawiają stan higieny oraz estetykę jamy ustnej. Wizyty higienizacyjne to również najlepsza profilaktyka chorób przyzębia.

Na nieumiejętnie oczyszczanych powierzchniach zębów tworzy się tzw. płytka nazębna (zbudowana z resztek pokarmowych, bakterii oraz składników śliny), która po pewnym czasie ulega mineralizacji przekształcając się w kamień nazębny. Powstały kamień uszkadza dziąsła powodując ich krwawienie, obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych – nadwrażliwość. Przyczynia się również do procesów zaniku kości, co prowadzi do rozwinięcia się choroby zwanej paradontozą (stopniowego rozchwiania zębów) i finalnie do ich utraty.

W ramach profesjonalnego czyszczenia zębów wykonujemy nie tylko skaling oraz piaskowanie ale także uczymy naszych Pacjentów, jak prawidłowo dbać o swoje zęby, żeby służyły im przez długie lata.

 

Usuwanie kamienia
Skaling to zabieg profilaktyczny oraz leczniczy, który polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych, potocznie zwanych kamieniem nazębnym. Zabieg usuwania kamienia wykonujemy  przy użyciu skalera ultradźwiękowego. Na koniec zabiegu po dokładnym oczyszczeniu wszystkich powierzchni zębów, całość uzębienia polerujemy za pomocą specjalistycznych szczoteczek, gumek i past polerskich tak, aby pozostawić idealnie gładką powierzchnię. Zabieg skalingu jest bezbolesny, a dla osób szczególnie wrażliwych może zostać wykonane znieczulenie. Zabieg powinno się przeprowadzać 1-2 razy w roku.

Piaskowanie
Piaskowanie to etap przynoszący bardzo często najbardziej spektakularne efekty estetyczne.Ten zabieg stomatologiczny ma na celu usunięciu osadu nazębnego. W trakcie tego etapu zostają usunięte z zębów osady i przebarwienia, powstające podczas codziennego spożywania posiłków oraz napoi (szczególnie kawa i herbata). Po piaskowaniu zęby Pacjenta staja się czyste i zdecydowanie jaśniejsze. W przypadku palaczy zabieg powinien być wykonywany częściej.Uwaga: Po zabiegu piaskowania przez 7 dni należy wystrzegać się kawy, herbaty, papierosów, ciemnych soków, napojów „kolorowych” i pokarmów mogących zostawiać osad. 

Fluoruzacja – lakierowanie
Zabieg lakierowania wykonuje lekarz stomatolog, stosując do tego lakier fluorowy o wysokim stężeniu. Zaletą lakierów jest długie utrzymywanie się na powierzchni zęba i długotrwałe uwalnianie fluoru. Mechanizm przeciwpróchnicowy fluoryzacji polega na wzmacnianiu zewnętrznej warstwy zęba – szkliwa. Na skutek wchodzenia jonów fluoru w reakcje z apatytami szkliwa, zwiększa się odporność zębów na działanie kwasów i bakterii. Zabieg lakierowania zaleca się wykonywać dwa razy w roku, a przy większej skłonności do próchnicy wykonuje się go częściej – co trzy miesiące.

Lakowanie
Jest to rutynowy zabieg profilaktyczny przeprowadzany tuż po wyrżnięciu się zęba. Lakowanie zębów polega na pokryciu bruzd (zagłębień) w zębach  materiałem zwanym lakiem szczelinowym. Miejsca, które poddaje się zabiegowi lakowania, są zazwyczaj trudno dostępne dla dziecka do oczyszczenia. Włosie szczoteczki ma zazwyczaj większą średnicę niż średnica bruzdy, stąd dotarcie do głębokiej bruzdy jest praktycznie niemożliwe. W zagłębiach i szczelinach zęba (bruzdach) zalegają resztki pokarmowe i wpływa to na szybsze powstawanie ognisk próchnicowych. Uszczelnianiu poddaje się zarówno zęby mleczne jak i stałe. Lakowanie zębów stałych rozpoczyna się w wieku 5-6 lat tj. w momencie ukazania się szóstki czyli pierwszego zęba trzonowego. Warto pamiętać, że szóstki pojawiają się jako pierwsze i nie poprzedza ich wypadnięcie żadnego zęba mlecznego. Lakowaniu poddaje się w kolejno wszystkie zęby trzonowe i przedtrzonowe w miarę ich pojawiania się w jamie ustnej. Lakowanie wykonujemy tylko na zdrowych zębach. Zabieg lakowania jest całkowicie bezbolesny dla dziecka i trwa zaledwie kilka minut.